Divadelný festival Kasiopeafest očami organizátora Marcela Olšu

Autor: Miriam Talafúsová | 23.9.2019 o 9:19 | Karma článku: 1,06 | Prečítané:  298x

Mnohí si pri počutí Kasiopea predstavia Kasiopeu, manželku Kéfea, ktorá sa pre svoju krásu dostala na oblohu a stala sa hviezdou.

Keď sa povie divadlo alebo divadelný festival, väčšinou sa ľuďom táto udalosť spája s veľkým mestom, veľkým javiskom, na ktorom vídať mediálne známych hercov. Nie je to však celkom tak, svoje o tom vedia v obci Budmerice.

V obci, ktorá je známa svojim prekrásnym kaštieľom, sa už siedmy rok koná netradičný ochotnícky divadelný festival Kasiopeafest, na ktorom sa stretávajú ochotnícke divadlá z celého Slovenska.

Divadelný festival Kasiopeafest sa označuje od roku 2015 ako najväčší ochotnícky festival divadiel. Na tomto festivale vystupujú nielen divadelné a umelecké súbory, ale aj známe herecké osobnosti a slovenské spevácke skupiny.

Tento festival ma zaujal a chcela som sa o ňom dozvedieť viac, preto som oslovila hlavného organizátora Marcela Olšu, ktorý mi odpovedal na pár mojich otázok:

Prečo ste sa rozhodli pomenovať divadelný festival práve názvom Kasiopeafest?

Kasiopeafest je pomenovaný podľa nášho občianskeho združenia Kasiopea, ktoré festival organizuje. Ten názov vznikol pred siedmimi rokmi, keď sme so zakladajúcimi členmi sedeli a rozmýšľali nad názvom. Celé zasadnutie bolo, vlastne, ohľadom názvu. Prvý návrh padol BUDkáčik, ale s tým som sa nevedel zosúladiť. Vtedy som mal na výške predmet Planetárna geografia, kde zápočet pozostával z poznávania hviezd a súhvezdí. Súhvezdie Kasiopea som mal ukázať na oblohe, oslovila ma jeho legenda. Tak vznikol názov združenia a festivalu zároveň. Predstavte si, že by sa festival volal Budkáčikfest.

Čo vás viedlo k vytvoreniu takejto udalosti?

Po založení divadla v roku 2012 sme sa zúčastňovali viacerých ochotníckych festivalov. Boli sme na Ľubeľafeste, Zejdeme sa na hambálku v Malackách, na Modranskom Grnáku a na Festeátre v Častej. Festivaly boli viacdňové a spoznali sme tam viaceré divadelné súbory. Čo by sme boli za divadlo z Budmeríc, keby sme si nezorganizovali vlastný festival. Sníval som, ako budeme mať vlastné tričká s nápisom nášho vlastného divadelného festivalu a sen som si splnil.

Keď sa chcú divadelné súbory zúčastniť, stačí sa prihlásiť alebo musia prejsť výberovým konaním?

Na začiatku sme poznali iba pár divadiel, googlili sme slovenské ochotnícke divadlá na internete a telefonovali sme im, či by si neprišli k nám zahrať. Vtedy sme spoznali strašne veľa divadiel zo Slovenska. Po rokoch už nemusíme hľadať divadlá, kontaktujú nás sami. Výberové konanie prebieha tak, že si ich obzrieme buď na videách alebo ideme pozrieť na  jednotlivé predstavenia. Samozrejme sú spriatelené súbory, bez ktorých si Kasiopeafest nevieme predstaviť a chodia k nám takmer od začiatku.

Čo hodnotí porota u jednotlivých divadelných skupín?

Porota hodnotí a vyhlasuje cenu za najlepší mužský a ženský herecký výkon, najlepšiu réžiu, najlepšiu inscenáciu. Po každom divadelnom vystúpení nasleduje workshop a zhodnotenie predstavenia.

V akých kategóriách sa súťaží?

Kategórie sme prvých šesť rokov nemali, resp. ženský a mužský herecký výkon, ale v roku 2019 sme doplnili detskú kategóriu. Po rokoch stále zvyšujeme počet detských predstavení. Takže porota samostatne hodnotí deti a dospelých.

Kasiopeafest sa konal už 7x. V čom sa líšia od seba jednotlivé ročníky?

Každoročne zvyšujeme úroveň predstavení a iných umeleckých vystúpení. Začali sme volať na každý festivalový deň hudobnú skupinu, ktorá pritiahne aj ľudí, ktorých neláka len divadlo. Postupne zavádzame tematické workshopy a dbáme na kvalitu divadelných predstavení. Takisto je viac predstavení a atrakcií aj pre deti. Všetko závisí od úspešných dotačných schém, lebo ceny idú hore a rozpočet festivalu, na ktorom je Kasiopeafest závislý sa z roka na rok zvyšuje. Podporu Kasiopeafestu poskytuje najmä Bratislavský samosprávny kraj, obec Budmerice, nadácia Revie – malokarpatská nadácia a Fond na podporu umenia. 

 

Akú predstavu máte na rok 2020? Bude v niečom výnimočnejší v porovnaní s inými ročníkmi?

V roku 2020 plánujeme pokračovať v maratóne divadelných predstavení počas troch dní. Predstavenia doplníme hudobnými kapelami, mojim snom je v roku 2020 zavolať Horkýže slíže alebo Iné Kafe, ak nám to rozpočet dovolí tak zavoláme obidve. V posledných rokoch sme upustili od pozývania celebrít a známych hercov. Herci častokrát celý rok hrajú vo filmoch, divadlách a počas letných prázdnin dovolenkujú a tak nemajú čas. Samozrejme pozývanie hercov je v niektorých prípadoch finančne nákladné. Veľkou zmenou oproti minulým rokom bude zmena organizácie nedele, tá bude slúžiť iba na detské divadelné predstavenia, workshopy a iné atrakcie, ktoré nebudú na jednom pódiu, ale rozložené na viacerých miestach kaštieľskeho parku.

 

Kasiopeafestu v nasledujúcich ročníkoch prajem veľa účinkujúcich a najmä veľkú účasť priaznivcov divadelného umenia. Taktiež mu prajem, aby oslovil a zaujal ľudí, ktorí ešte nestihli spoznať čaro divadelného umenia a vďaka Kasiopeafestu si ho zamilujú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

V bubline pritakávačov

Začína byť celkom jasné, koho presne Matovič myslí, keď hovorí o múdrosráčoch.


Už ste čítali?